POTENTILLA REPTANS L. – mochna plazivá / nátržník plazivý

Syn.: Dasiphora reptans (L.) Raf., Dynamidium reptans (L.) Fourr., Fragaria reptans (L.) Crantz, Tormentilla reptans L.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Potentilla reptans

Rozšíření: Roste v celé Evropě (kromě nejsevernějších částí), dále v Malé Asii, severním Kazachstánu, v Kašmíru, v západní části Himálaje a v severní Africe. Byla zavlečena i na makaronéský ostrov La Gomera, zřejmě i na Azory, do Severní a Jižní Ameriky a na Nový Zéland. U nás je hojná v nížinách a pahorkatinách, roztroušeně roste v lesnatých oblastech západních Čech a ve vyšších polohách.

Ekologie: Mochna plazivá roste na loukách, mezích, stráních, v příkopech, podél cest, lesů a polních okrajů. Preferuje mírně ulehlé, dusíkem bohaté louky. Kvete od června do srpna.

Popis: Jedná se o rostlinu s mírně ztlustlým kořenem, poléhavými nebo plazivými a na uzlinách kořenujícími lodyhami, které můžou být až 1 m dlouhé. Z uzlin vyrůstají listy, které jsou 5(–7)četné, zubaté a po obou stranách zelené. Jednotlivé velké květy rostou na 2–15 cm dlouhých stopkách, jsou vždy 5četné s roztroušeně chlupatým kalichem. Korunní lístky bývají sytě žluté a delší než kalich. Plodem jsou sytě rezavě hnědé nažky.

Potentilla reptansPotentilla reptans
Potentilla reptans

Fotografováno ve dnech 13. 6. 2008 (Česko, Morava, Zlín) a 14. 6. 2008 (Hvozdná).